Jirkovský Písňovar 2021

▾ Fotogalerie | ▾ Ohlédnutí

Výsledková listina

pořadísborkategoriepásmobody
1. VŠELIJAK Praha (GP) dospělý sbor zlaté pásmo 27,2
2. ČASU DOST Teplice (GP) vokální skupina zlaté pásmo 26,4
3. TVOJE MÁMA Praha (GP - absolutní vítěz) dospělý sbor zlaté pásmo 25,1
4.-5. 10MEN Praha (GP) dospělý sbor zlaté pásmo 25,0
4.-5. ZA5 Vyškov (GP) vokální skupina zlaté pásmo 25,0
6. SOTOVOX Praha vokální skupina stříbrné pásmo 24,2
7. ANSIHLASY Praha dospělý sbor stříbrné pásmo 22,5
8. LAMAS Rokycany vokální skupina bronzové pásmo 19,5

 

Vítězem Grand Prix a držitelem hlavní ceny - Jirkovského Rytíře 2021 je sbor TVOJE MÁMA.

Aura

  • cena DOROTĚ BABULJAKOVÉ za skladbu WAKE ME UP BEFORE YOU GO-GO

Aurix

Cena Aurix nebyla v letošním roce udělena.

Zvláštní ceny odborné poroty

  • zvláštní cena Ctiradu Ženkovi ze sboru 10MEN „ZLATÁ HLASIVKA“
    zvláštní cena vokální skupině ČASU DOST „ZA SAMETOVÝ SOUZVUK“
    zvláštní cena Kateřině Vašíčkové z vkokální skupiny ZA5 za „ZA KVALITNÍ ARANŽE”
    zvláštní cena sboru TVOJE MÁMA „ZA SPOLEČNÝ SBOROVÝ DECH“
    zvláštní cena sboru VŠELIJAK „ZA DRAMATURGICKOU PESTROST“

 

▴ Nahoru

Fotogalerie

 

View the embedded image gallery online at:
http://jirkovskypisnovar.cz/cz/historie/jp-2021#sigFreeId83768de159

 

▴ Nahoru

Jirkovský Písňovar se letos uskutečnil

Již tato věta by úplně stačila k vypuknutí velkolepého jásání. V době, kdy sborový život po všech lockdownech a omezeních pozvolna opět procitá k životu, je každá uskutečněná akce ceněná zlatem (případně stříbrem a bronzem). Všem zpěvákům, kteří se letos Písňovaru účastnili, je třeba vyseknout hlubokou poklonu za mimořádnou sborovou statečnost – že letošní ročník podpořili, zachránili, nenechali ho padnout a užili si ho. A hlavně – že u toho všeho předvedli parádní sborové výkony! Klobouk dolů.

Písňovar nabídnul svoje typické laskominky – prostředí úžasného zámečku Červený Hrádek, sborovou Grand Prix, společenský večer, rozhovory s porotou, hudební program na nádvoří, nedělní workshop i báječnou atmosféru v sále i mimo něj.

Zcela neuvěřitelnou hudební úroveň měl páteční zahajovací koncert. Na něm tradičně vystupuje (vedle domácího sboru Ventilky) absolutní vítěz minulého ročníku. Vloni se festival z důvodu koronavirových opatření nekonal, jednalo se tedy o vítěze předloňského ročníku 2019. A tam tehdy došlo k výjimečné situaci – vítězové byli dva. Pražský sbor Ok-Tdž vyhrál cenu poroty a sbor Panoptikum cenu diváků. Oba sbory letos na zahajovacím koncertě vystoupily s parádním repertoárem a ve špičkové formě – festivalové zahájení jak má být.

Sobota je na Písňovaru věnovaná sborové soutěži. Soutěžní vystoupení hodnotila porota, která byla letos pětičlenná, čili nejpočetnější v dějinách festivalu. Rozrostla se totiž o špičkového brněnského sbormistra Michala Vajdu. Ostatní členové patří mezi písňovarové porotcovské stálice: Sylva Sasková, Veronika Vítová, Jiří Holubec a Michal Hájek.

V soutěži poměřilo síly osm těles: tři sbory (Všelijak, Asihlasy, Tvoje máma) a pět vokálních ansámblů (10men, Za5, Lamas, Sotovox, Času dost). Výkony byly na velmi vysoké úrovni, zpěváci přijeli připraveni a natěšeni, nějaké sborové odstávky časů nedávných nebyly vůbec poznat. Porota udělila všem sborům medaile zlaté, stříbrné nebo bronzové (viz výsledková listina) a pět nejvýše hodnocených těles se utkalo v podvečerním Grand Prix. O vítězi Grand Prix se na Písňovaru tradičně rozhoduje vhozením mince do jednotlivých sborových džbánků. Kromě členů poroty (každý má tři mince) hlasují i sbormistři všech zúčastněných sborů (každý po jedné minci). Z tohoto napínavého klání vzešel letošní vítěz – pražský sbor Tvoje máma.

Kdo měl po sobotním společenském večeru ještě sílu, přišel v neděli dopoledne na sborový workshop. Vedení se nejprve ujala Sylva Sasková, která řádně provětrala hlasivky i mozkové závity všech zpěváků. Poté se sbor pod taktovkou Michala Vajdy pustil do nácviku jak jinak než moravských písní.

Jirkovský Písňovar je festivalem sborové populární hudby a tento žánr bývá u řady sborů nahlížen s jistou dávkou opovržení – přece nepojedeme na festival, kde jde o nějaké táborákové pozpěvování. Před léty, v začátcích festivalu, jsem také přijížděl s podobnou představou, která však vzala hned za své. Letos se Písňovar konal již po čtrnácté, není to žádný festivalový zelenáč, naopak se během let vyprofiloval v setkání poučených sborů a skvělých vokálních ansámblů, které se bezpečně orientují v daném žánru, přivážejí často ty nejrafinovanější současné aranže a nezřídka zpívají aranže vlastní. Festival navíc dýchá velmi lidsky hřejivou atmosférou, svátečním setkáním podobně naladěných muzikantů. Nikdy jsem nezažil nějakou soutěžní nevraživost, sbory si fandí, poslouchají se navzájem, vládne sounáležitost skoro až rodinná.

Není divu, že řada sborů se účastní již mnoho let znovu a znovu. První říjnový víkend se tak stává pravidelnou zastávkou, kde si zpěváci jezdí pro svou dávku energie pro celý zpěvný rok. Veliký dík Luboši Hánovi a jeho sboru Ventilky za odvahu a dřinu s organizací! A těšíme se příští rok na odleželou a vyzrálou patnáctku. :-)

Michal Hájek

 

▴ Nahoru