Informace pro média

Ročník 2017

První říjnový víkend (6.–8. října 2017) proběhnul 11. ročník mezinárodního soutěžního sborového festivalu v oblasti populární hudby JIRKOVSKÝ PÍSŇOVAR, který každoročně pořádá Komorní smíšený sbor VENTILKY, pracující pod záštitou ZUŠ Jirkov.

Letos bylo na Písňovar vybráno 17 sborů, z toho jeden zahraniční, konkrétně sbor Poptales z Chemnitz. Mezi zahraniční sbory však lze počítat i další dva sbory, které byť přijely z Prahy, mají ve svých řadách výlučně zahraniční zpěváky – cizince žijící v Praze. Celkem jsme však na Písňovaru mohli slyšet sborů 23, což čítalo na 400 zpěváků. Na pátečním zahajovacím koncertě si posluchači vyslechli také pořádající sbor - Komorní smíšený sbor Ventilky (ZUŠ Jirkov), loňského vítěze – sbor Oktet z Prahy a představitele mladé generace jirkovských zpěváků, sbor Světlušky, který stejně jako Ventilky působí při ZUŠ Jirkov.

Pro chomutovské publikum nabídnul Písňovar opět koncert v neděli od 15h v kostele sv. Ignáce. Dalším lákadlem byl nedělní koncert od 17 hodin v malebné kapličce na Jindřišské v Krušných horách a také koncert „Písňovar v podzámčí“ před jirkovskou věží.

I přes tyto zajímavé akce zůstala stále hlavním festivalovým dnem sobota, coby den soutěžní, kdy vybraných 17 sborů soutěžilo v dopoledním a odpoledním bloku v Rytířském sále Červeného Hrádku. Sbory hodnotila odborná porota ve složení: známý sbormistr mladé generace Michal Hájek, sbormistryně skvělého pražského sboru Oktet Sylva Sasková, hudební skladatel Petr Wajsar a kanadská zpěvačka a organizátorka hudebního života v Chemnitz paní Nancy Gibson.

Po skončení soutěžních bloků se sbory mohly zúčastnit zábavné společenské soutěže nazvané „Sborympiáda“ a vyslechnout si známého teplického zpěváka Pavla Houfka a vystoupení tria studentů PF UJEP „To vymyslíme“.

Slavnostní vyhlášení výsledků jednotlivých kategorií proběhlo v sobotu od 19 hodin v Rytířském sále a současně se uskutečnila soutěž o Grand Prix, do níž je vždy nominováno pět nejúspěšnějších sborů. Její vítěz, kterým se letos stal mužský sbor z Prahy se zvláštním názvem CH-tdž, si odnesl hlavní cenu festivalu – Pohár Jirkovského Rytíře. Účastníci měli možnost vyslechnout krátké vystoupení vzácného hosta, profesionálního vokálního uskupení SKETY. Ty vedly nedělní dopolední workshop, zaměřený na problematiku amplifikace vokálních skupin.

Možnost pořádat v Jirkově mezinárodní sborový festival na této úrovni je podmíněna vstřícným postojem města Jirkov a dalších sponzorů a partnerů, bez nichž by se tato akce nemohla uskutečnit. Za všechny jmenujme alespoň společnost Českomoravský beton, Kulturní, vzdělávací a informační zařízení Jirkov, SKKS Chomutov, Pedagogickou fakultu UJEP v Ústí nad Labem a ZUŠ Jirkov.

Kontakt pro novináře

PhDr. Luboš Hána, Ph.D.

Základní umělecká škola Jirkov, Chomutovská 267, okres Chomutov
431 11 Jirkov

+420 474 654 077
+420 775 227 975

jirkovskypisno­var@seznam.cz
www.jirkovskypisnovar.cz

 

Ke stažení