Informace pro média

Vážení přátelé,

s politováním vám musíme oznámit, že letošní ročník Jirkovského Písňovaru bude z důvodu zhoršující se epidemické situace zrušen. Věříme, že si cestu na festival naleznete i v letech příštích, a že příprava a sborové úsilí, které jste při přípravě na letošní ročník vynaložili, nebylo zbytečné a především: bylo hudebně příjemné a platí tak, že "i cesta je cíl...". 

I když jistého není nic, pracujeme nyní s termínem 1.-3. říjen 2021, kdy bychom měli uskutečnit "reparát" letošního 14. ročníku.

 

Na shledanou v lepších časech se s vámi těší 

organizátoři Jirkovského Písňovaru

 

Jak to původně mělo být...

 

Ročník 2020

První říjnový víkend (2. - 4. října 2020) proběhne 14. ročník mezinárodního festivalu v oblasti sborové populární hudby JIRKOVSKÝ PÍSŇOVAR, který každoročně pořádá Komorní smíšený sbor VENTILKY, pracující pod záštitou ZUŠ Jirkov. V letošním roce bude festival probíhat ve dvou liniích: soutěžní a nesoutěžní. Důvodem je skutečnost, že některé sbory nemají potřebu poměřovat svou úroveň se sbory jinými, ale současně však o účast na festivalu velmi stojí. Další výhodou je fakt, že se tak trochu odlehčí sobotní den, který je věnován soutěžní části a sborový zpěv si budou moci posluchači vyslechnout na Červeném Hrádku i v neděli.

Smyslem Písňovaru konec konců není pouze sborová soutěž, ale především snaha přivést do Jirkova kvalitní sborová tělesa a představit jim naše město v tom nejlepším světle. Proto jsou každoročně sbory vyzvány k tomu, aby vystoupily v rámci festivalu na zajímavých místech našeho regionu, a měly tak možnost poznat náš kraj a navázat nová přátelství. V neděli se uskuteční tradiční koncerty „Písňovar v podzámčí“ (od 13 hodin pod Jirkovskou věží a také přímo v ní) a „Písňovar v Chomutově" (od 15 hodin v atriu chomutovské knihovny).

To, že je letos festival soutěžní i nesoutěžní, umožnilo jeho pořadatelům přijmout všechny přihlášené sbory. Během celého víkendu si tak mohou návštěvníci vyslechnout čtrnáct sborů. Krom sborů z Prahy, Rokycan, Teplic a dalších měst z celé ČR zavítá na festival také sbor z německého Freibergu.

Na pátečním zahajovacím koncertě od 19 hodin v Rytířském sále Červeného Hrádku si posluchači budou moci vyslechnout spojené pořádající sbory - Komorní smíšený sbor Ventilky (ZUŠ Jirkov), sbor Gymnázia Chomutov COMODO a dva loňské vítěze – sbor Ok-tdž z Prahy a sbor Panoptikum z Ústí nad Labem.

Již zmiňovaný koncert „Písňovar v podzámčí“ před jirkovskou věží, který bude od 13 hodin, je zajímavý tím, že během něj probíhá každoročně návštěva a pochopitelně i zpěv z jirkovské věže, kam byly v roce 2016 uloženy dva předměty do muzea Jirků. Ty darovali dva bývalí písňovarští porotci – oba Jirkové (prof. Jiří Kolář a prof. Jiří Holubec), kteří na festival jezdili již od jeho vzniku. Zařadili se tak po bok dalších známých osobností (Jiří Bělohlávek, Jiří Suchý, Jiří Bartoška a další), které městu Jirkov věnovaly nějaký „předmět osobní důležitosti“.

I přes tyto zajímavé akce zůstává těžištěm festivalu zámek Červený Hrádek, kde v sobotu proběhne dopoledním a odpoledním bloku soutěžní část a v neděli dopoledne část nesoutěžní. Ta je tentokrát na úkor pravidelných workshopů, které letos nahradí pouze konzultace sbormistrů s porotci festivalu. Těmi budou letos tito lidé:

  • sbormistryně skvělého pražského sboru Oktet Sylva Sasková,
  • jazzová zpěvačka Veronika Vítová
  • sbormistr a VŠ profesor Jiří Holubec
  • sbormistr a rocker Michal Vajda
  • sbormistr Michal Hájek

Na nádvoří Červeného Hrádku si můžete kromě zúčastněných sborů vyslechnout také vystoupení známého teplického zpěváka Pavla Houfka a mladého a nadějného chomutovského písničkáře Matěje Koudelku.

Slavnostní vyhlášení výsledků ceny diváka, sbormistrů a odborné poroty proběhne v sobotu od 19 hodin v Rytířském sále. Vítězové si pak odnesou hlavní cenu festivalu – pohár Jirkovského Rytíře.

Možnost pořádat v Jirkově mezinárodní sborový festival na této úrovni je podmíněna vstřícným postojem města Jirkov a dalších sponzorů a partnerů, bez nichž by se tato akce nemohla uskutečnit. Za všechny jmenujme především Město Jirkov, Kulturní, vzdělávací a informační zařízení Jirkov, Chomutovkou knihovnu, Pedagogickou fakultu UJEP v Ústí nad Labem a v neposlední řadě ZUŠ Jirkov.

Všem zmíněným za to patří náš dík.

Kontakt pro novináře

PhDr. Luboš Hána, Ph.D.

Základní umělecká škola Jirkov, Chomutovská 267, okres Chomutov
431 11 Jirkov

+420 474 654 077
+420 775 227 975

jirkovskypisno­var@seznam.cz
www.jirkovskypisnovar.cz

 

Ke stažení