Informace pro média

Informace pro rok 2024 budou upřesněny později.

Ročník 2023

První říjnový víkend (6.–8. října 2023) proběhnul již 16. ročník mezinárodního festivalu v oblasti sborové populární hudby JIRKOVSKÝ PÍSŇOVAR, který každoročně pořádá Komorní smíšený sbor VENTILKY, pracující pod záštitou ZUŠ Jirkov. V letošním roce měl festival opět podobu soutěžní. Jeho posluchači ovšem měli možnost vyslechnout také řadu nesoutěžních sborových vystoupení i koncertů našich hostů.

Smyslem Písňovaru konec konců není pouze sborová soutěž, ale především snaha přivést do Jirkova kvalitní sborová tělesa a představit jim naše město v tom nejlepším světle. Proto jsou každoročně sbory vyzvány k tomu, aby vystoupily v rámci festivalu na zajímavých místech našeho regionu, a měly tak možnost poznat náš kraj a navázat nová přátelství.

Letošní novinkou byl nedělní koncert v jirkovské synagoze, který nesl název „Písňovar v podzámčí“ a proběhnul od 13 hodin. Oproti tomu již tradiční koncert s názvem „Písňovar v Chomutově“ proběhnul také v neděli od 15 hodin v kostele sv. Ignáce.

Na pátečním zahajovacím koncertě, který začal v 19 hodin v Rytířském sále Červeného Hrádku, mohli posluchači vyslechnout pořádající sbory – Komorní smíšený sbor Ventilky (ZUŠ Jirkov) a vokální uskupení Skandál z Prahy.

I přes tyto zajímavé akce však zůstává těžištěm festivalu zámek Červený Hrádek, kde proběhly v sobotním dopoledním a odpoledním bloku soutěžní část a v neděli dopoledne sborový workshop. Složení letošní festivalové poroty doznalo oproti letům minulým značných změn. Zasedli v ní odborníci na sborový a sólový zpěv ve složení:

  • Nancy Gibson – kanadská operní zpěvačka, která působí v současné době jako ředitelka Městské hudební školy v Chemnitz
  • Jakub Kacar – sbormistr, metodik hudební výchovy, violista
  • Sebastian Schilling – sbormistr, varhaník a hudební propagátor, člen Mozartovy hudební společnosti v Chemnitz
  • Jaroslav Šindler – sbormistr, hudební skladatel a aranžér

Během sobotního odpoledne si mohli návštěvníci Písňovaru vyslechnout na nádvoří Červeného Hrádku tradiční koncertní vystoupení známého teplického zpěváka Pavla Houfka a zpěvačky Kaca Turek, které doprovodil kytarista Samuel Němec.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhlo v sobotu od 19 hodin v Rytířském sále. Absolutním vítězem festivalu, který zvítězil v sobotní večerní Grand Prix a odnesl si hlavní cenu – Pohár Jirkovského Rytíře se stal sbor Oktet Praha. Toho si budou moci vyslechnou návštěvníci příštího ročníku v pátek 4.10.2024 od 19h v Rytířském sále, ale také na 25. výročí pořádajícího sboru Ventilky, který proběhne 25.11.2023 taktéž na Červeném hrádku.

Možnost pořádat v Jirkově mezinárodní sborový festival na této úrovni je podmíněna vstřícným postojem města Jirkov a dalších sponzorů a partnerů, bez nichž by se tato akce nemohla uskutečnit. Za všechny jmenujme především město Jirkov, Kulturní, vzdělávací a informační zařízení Jirkov, Chomutovskou knihovnu, Pedagogickou fakultu UJEP v Ústí nad Labem a v neposlední řadě ZUŠ Jirkov.

Všem zmíněným za to patří náš dík.

Kontakt pro novináře

PhDr. Luboš Hána, Ph.D.

Základní umělecká škola Jirkov, Chomutovská 267, okres Chomutov
431 11 Jirkov

+420 474 654 077
+420 775 227 975

jirkovskypisno­var@seznam.cz
www.jirkovskypisnovar.cz

 

Ke stažení

 

pisnovar publicita