Informations for media

Ročník 2016

První říjnový víkend (30.9.– 2. října 2016) proběhnul jubilejní 10. ročník mezinárodního soutěžního sborového festivalu v oblasti populární hudby JIRKOVSKÝ PÍSŇOVAR, který každoročně pořádá Komorní smíšený sbor VENTILKY, pracující pod záštitou ZUŠ Jirkov.

Smyslem Písňovaru není pouze sborová soutěž, ale především snaha přivést do Jirkova kvalitní sborová tělesa a představit jim naše město v tom nejlepším světle. Proto jsou každoročně sbory vyzvány k tomu, aby vystoupily v rámci festivalu na zajímavých místech našeho regionu, a měly tak možnost poznat náš kraj a navázat nová přátelství.

Letos bylo na Písňovar vybráno ze šestadvaceti zájemců celkem 18 sborů, z toho jeden zahraniční, konkrétně sbor Poptales z Chemnitz. Nakonec na festival dorazilo 17 soutěžících sborů a další tři se zúčastnily jako hosté festivalu. Celkem zde zazpívalo 20 sborů, čítajících na 400 zpěváků. Na pátečním zahajovacím koncertě si posluchači mohli vyslechnout pořádající sbor, kterým je Komorní smíšený sbor Ventilky (ZUŠ Jirkov), loňského vítěze – sbor Intonic z Prahy a trojnásobného vítěze Písňovaru, sbor Oktet Praha. Zlatým hřebem bylo vystoupení vzácného německého hosta, tria Cristin Claas, který provedl také dvě společné skladby se sborem Ventilky, s nímž již dlouhodobě spolupracuje. Na letošní jubilejní ročník jsme pozvali také dvojnásobného držitele hlavní ceny, jirkovského „Rytíře“, sbor Kakofon z Prahy, který vzhledem k nepřízni počasí nevystoupil v atriu SKKS, ale v kostele sv. Ignáce v Chomutově v neděli od 15h spolu se sbory Song Ladies Kladno, CH-tdž Praha, Panoptikum Ústí nad Labem, Intonic Praha, Dábrlíbap Praha. Dalšími koncerty, které festival nabídnul svým posluchačům, byl nedělní koncert v malebné kapličce na Jindřišské v Krušných horách a také koncert „Písňovar v podzámčí“. Během tohoto koncertu proběhlo vyhlášení ceny za nejlepší hymnu pro Jindřišskou, kterým se stal sbor Ventilky a také byly uloženy dva předměty do muzea Jirků, které sídlí v Jirkovské věži. Ty darovali dva Písňovarští porotci - Jirkové (prof. Jiří Kolář a prof. Jiří Holubec), kteří na festival jezdí již od jeho vzniku. Zařadili se tak po bok dalších známých osobností (Jiří Bělohlávek, Jiří Suchý, Jiří Bartoška a další), které městu Jirkov věnovaly nějaký „předmět osobní důležitosti“.

I přes tyto zajímavé akce zůstala stále hlavním festivalovým dnem sobota, coby den soutěžní, kdy vybraných 17 sborů soutěžilo v dopoledním a odpoledním bloku v Rytířském sále Červeného Hrádku. Sbory hodnotila odborná porota ve složení: profesor Jiří Holubec z PF UJEP Ústí nad Labem, známý sbormistr mladé generace MgA. Michal Hájek a sbormistryně MgA. Kamila Zenklová. Oba posledně zmiňovaní také vedli nedělní workshop, který se uskutečnil na Červeném Hrádku v neděli od 10h. Díky tomu, že Písňovar dostal v rámci projektu Viva la musica podporu od Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci kooperačního programu Svobodný stát Sasko a Česká republika 2014–2020, můžeme na něj zvát nejen sbory z Německa, ale i další profesionální hudebníky. Letos tak v porotě mohla zasednout ředitelka Hudební školy v Chemnitz, paní Nancy Gibson.
Po skončení soutěžních bloků se sbory mohly zúčastnit zábavné společenské soutěže nazvané „Sborympiáda“ a vyslechnout si známého teplického zpěváka Pavla Houfka a vystoupení tria studentů PF UJEP „To vymyslíme“.

Slavnostní vyhlášení výsledků jednotlivých kategorií proběhlo od 19 hodin v Rytířském sále. Do soutěže o Grand Prix, bylo nominováno pět sborů: CH-tdž Praha, Panoptikum Ústí nad Labem, Dábrlíbap Praha, Oktet Praha a Crashendo Praha. Hlavní cenu festivalu – Pohár Jirkovského Rytíře si letos (celkově již počtvrté) odnesl sbor Oktet. Jeho sbormistryně, Sylvie Sasková přislíbila, že nějaký čas soutěžení na festivalu vynechá a dá tak příležitost k vítězství jiným sborům. To však neznamená, že bychom Oktet příští rok na Písňovaru neslyšeli. Bude totiž, tak jako každý rok, pozván coby vítěz předchozího ročníku a slyšet ho tedy budete moci v pátek 6.10.2017 na tradičním zahajovacím koncertu v nově zrekonstruovaném Rytířském sále Červeného Hrádku.

Možnost pořádat v Jirkově mezinárodní sborový festival na této úrovni je podmíněna vstřícným postojem města Jirkov a dalších sponzorů a partnerů, bez nichž by se tato akce nemohla uskutečnit. Za všechny jmenujme alespoň společnost Českomoravský beton, Kulturní, vzdělávací a informační zařízení Jirkov, SKKS Chomutov, Pedagogickou fakultu UJEP v Ústí nad Labem a ZUŠ Jirkov. Patří jim za to náš dík.

Contact for media

PhDr. Luboš Hána, Ph.D.

Základní umělecká škola Jirkov, Chomutovská 267, okres Chomutov
431 11 Jirkov

+420 474 654 077
+420 775 227 975

jirkovskypisno­var@seznam.cz
www.jirkovskypisnovar.cz

 

Downloads